Anasayfa Pratik Bilgiler Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

4073
1

Turşu, yaz kış yemeklerin yanında tüketilebilen lezzetli bir besindir. Sert sebzelerin yumuşatılması ile oluşan ekşi tadı olan bu besin, salataların yanına alternatif olarak sunulabilir. Hazır olarak da satılan bu besini evde kendi imkanları ile yapmak isteyen bayanlar için bugün çok farklı bir yöntem anlatacağız. Bulaşık makinesinde turşu yapımı yöntemi olan bu yöntemde teknolojinin nimetlerinden yararlanılıyor.

Bulaşık makinesinde turşu yapmak için gereken malzemeler;
1 çay bardağı sirke (üzüm sirkesi)
2 çorba kaşığı kaya tuzu
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limon tuzu
1 tatlı kaşığı toz şeker
5-6 adet sarımsak

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı
Bulaşık makinesinde turşu yapımı için verdiğimiz malzemeler bir adet kavanoz için geçerlidir. Eğer daha fazla miktarda turlu yapılacaksa kavanoz sayısına göre malzeme alınmalıdır. Turşu için gerekli olan salatalıklar yıkanır, baş kısımları kesilir ve kavanoz içine güzelce yerleştirilir. Salatalıkların ardından 5 diş sarımsak da soyulup aynı şekilde kavanoz içine konulur. Bir başka yerde derin bir kabın içine sirke, su ve tuz bir araya getirilir, tuz eriyene kadar karıştırılır. Oluşan bu karışım kavanoz içine dökülür. Salatalıkların tamamen üzerinin kapanması sağlanır. Son olarak limon tuzu ve toz şeker eklenerek kavanozun kapağı hava almayacak şekilde kapatılır.

Hazırlanan kavanoz ya da kavanozlar bulaşık makinesinin içine yerleştirilir. Bulaşık makinesi en yüksek ısıda, en uzun sürede çalıştırılır. Süre sonunda bir süre daha bulaşık makinesinde tutulan kavanozlar sonrasında oda sıcaklığında ılımaya bırakılır. Bulaşık makinesinde turşu yenmeye hazırdır.
Evde turşu yapmak isteyenler için en kolay ve basit yöntem olan bu yöntem ile sadece salatalık turşusu değil, diğer sebzelerin turşuları da yapılabilir.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here