Anasayfa Pratik Bilgiler Çamaşır Yıkamak İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler

Çamaşır Yıkamak İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler

1174
0

Çamaşır Yıkamak İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler
Temizlik ürünleri için haftada ne kadar para harcıyorsunuz? Çamaşırları yıkamak, beyazlatmak, yumuşatmak ve güzel kokmalarını sağlamak için pek çok farklı ürün satın almak artık normal hale geldi. Gerçek şu ki tüm bunları yapmak için ev yapımı yöntemleri ve basit malzemeleri kullanabilirsiniz. Bütün ihtiyacınız olan sirke, limon ve karbonat. Bu doğal malzemelerle çamaşırlarınızı nasıl yıkayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Çamaşırları Beyazlatmak
Bildiğiniz gibi çamaşırları beyazlatmak için en sık kullanılan ürün çamaşır suyudur. Oldukça zehirli ve doğaya zararlı olmasının yanı sıra bu ürün kumaşın liflerini zayıflatarak daha hızlı eskimesine neden olur. Çamaşır suyuna batırdığınız çamaşırların beyaz ve lekesiz olarak çıkacakları doğru fakat ömürleri çok da uzun olmayacaktır. Ayrıca, dikkatli olmazsanız çamaşır suyu renkli kıyafetlerinize sıçrayarak lekelere yol açabilir.
Karbonat ve limon suyu ya da hidrojen peroksit kullanırsanız bunların hiçbiri olmayacaktır. Aklınızda bulunsun.

1. Perdeleri Beyazlatmak
Mutfak perdeleriniz genellikle duman ve yağa bulanmış haldedir, en iyisi onları sıcak suda bekletmektir. Bu suyun içine bir yemek kaşığı karbonat ekleyin ve su soğuyana kadar perdelerinizi ıslayın. Ardından normalde yaptığınız gibi yıkayabilirsiniz. Harika bir şekilde temizlendiklerini göreceksiniz.

2. Masa Örtülerini Beyazlatmak
Bu da çok kolay, perdelere yaptığınız gibi masa örtülerini de sıcak suyun içine batırın fakat lekeli noktaların üzerine biraz hidrojen peroksit dökün. Bu lekelerin kolayca çıkmasını ve masa örtülerinizin beyazlamasını sağlayacaktır. Ayrıca, kumaşın da ömrü uzayacaktır.

3. Giysileri Beyazlatmak
Çamaşır makinesini çalıştırmadan önce, bir yemek kaşığı karbonatı bir bardak suda çözündürerek çamaşırlarınızın üzerine dökün. Sakın karbonatı doğrudan eklemeyin, bu giysilerinize zarar verebilir, her zaman önce suda çözündürün. Daha sonra normalde yaptığınız gibi giysilerinizi makinede yıkayın. Ayrıca, limon suyu da kullanabilirsiniz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here