Anasayfa Diyetler Keten Tohumu ile Zayıflama Çayı

Keten Tohumu ile Zayıflama Çayı

1351
0

Keten Tohumunun Özeliliği: Keten tohumu bağırsakları çalıştırması ve içerdiği yüksek lif sayesinde kilo vermeye yardımcı bir tohumdur. Bir zayıflama programı uygularken keten tohumu tüketmeniz kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu süreçte bitkisel yağ alımına özen göstermeniz önemlidir.Keten tohumu bir çok faydasının yanı sıra zayıflamada oldukça etkili bir tohumdur.

Kısaca faydalarından bahsetmek gerekirse; keten Tohumu ve Keten Tohumu Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?
Ketenin tohumundan elde edilen yağ omega-3 bakımından oldukça zengindir. Bu da kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı fayda sağlamaktadır.

Öksürüğe iyi gelmektedir.
Güçlü bir antioksidandır.

Mideyi sakinleştirici etkisi vardır.
Bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır.
Boğaz ağrılarına karşı tedavi edicidir.
İdrar söktürücü etkisi vardır.
Depresyon tedavisinde tavsiye edilmektedir.
Kolon ve meme kanserine karşı koruyucudur. Hastalığın yayılmasını engeller.
Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
Kandaki glikoz seviyesini düşürücü etkisi vardır.

Keten Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?
Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı keten tohumu için 2 fincan su yeterli olmaktadır. İlk olarak keten tohumlarını güzelce ezin. Eğer kahve öğütücünüz var ise onu kullanabilir yoksa havanda da kolaylıkla ezebilirsiniz. Ardından kaynamış olan suya keten tohumunu atın. Dilerseniz tatlandırmak için karanfil,zencefil veya tarçın kullanabilirsiniz.

Kaynamış suya attığınız karışımı 8-10 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.Keten Tohumunun Yan Etkileri – Zararı:Her gıda da olduğu gibi keten tohumu da aşırı tüketiminde zararlı olabilecek bir tohumdur. İçerdiği yüksek lif sayesinde fazla tüketiminde sindirim sistemini olumsuz etkiler ve mide bulantısı, hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Eğer keten tohumu tüketirken yeteri miktarsa su almazsanız bağırsakların tıkanmasına yol açabilmektedir.
Keten tohumu ve yağı çok tüketildiğinde bazı bünyelerde şişme, kaşıntı, nefes almada zorluk, zor yutkunma gibi problemler oluşturabilmektedir.
Diyabet hastalarında hipoglisemi oluşturabilir. Bu sebeple diyabet hastalarının doktora sorarak keten tohumu tüketmesi tavsiye edilmektedir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here